Özürlü Memur Alımları 2011 Başvuruları

Özürlü Memur Alımları 2011 Başvuruları
2 Eylül 2010 tarihinde eklendi, 719 kez okundu.

Maliye Bakanlığı, 38 bin 192 özürlüye devlette iş kapılarını açtı, Üniversiteleri Destekleme Projesi (ÜNİDES) ile de yüksek öğretim kurumlarına ek kaynak için düzenleme yapıldı.

2011 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Tasarısının TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmesi sırasında yapılan bir değişiklik ile kamuda ilk defa işe alınacak özürlülerle ilgili istisnai düzenlemeye gidildi. 1 Ocak 2011 tarihinde yürürlüğe girecek söz konusu düzenleme ile kamudaki özürlü istihdamı, kadro sınırlamasının dışında bırakıldı.
Bu şekilde Kanun gereğince dolu kadro sayılarının yüzde 3′ü oranında özürlü çalıştırmak zorunda bulunan, ancak bu yükümlülüklerini kadro sınırlaması ve diğer nedenlerle yerine getiremeyen kamu kurum ve kuruluşları, 2011 yılı içerisinde özürlü kontenjanlarının tamamını doldurabilecek.
Konuyla ilgili bilgi veren bir üst düzey Maliye yetkilisi, doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yetenekleri bakımından özel durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı yüzde 40 ve üzerinde olan kişilerin “özürlü” addedildiğine dikkati çekerek, AA’ya şu değerlendirmeyi yaptı:
“Kamu kuruluşları, dolu kadrolarının yüzde 3′ü oranında özürlü personel çalıştırmak durumunda. Ancak, Bütçe Kanunlarıyla belli sayıda açıktan atama izni verilen, emeklilik, ölüm, istifa veya nakil sonucu ayrılanların da yüzde 25′i oranında yeni memur alımında bulunabilen kamu kuruluşları, bu sınırlamalar ve diğer nedenlerle özürlü personel almaya pek sıcak bakmıyordu. Sonuçta 48 bin 549 adet kadroya karşılık, kamuda özürlü statüsünde sadece 10 bin 357 kişi istihdam ediliyor.
Özürlü vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek iç in ilk defa bir istisna getirdik. 2010′da özürlü istihdamı, kamuya tahsis edilen kadroların dışında değerlendirilecek. Bu çerçevede kamu kurum ve kuruluşları, 2010 başından itibaren boş kadroları kadar özürlü personel alabilecek. Bu kadrolarının tümü nü doldurabilecek.”
Halen kamuda 38 bin 192 özürlü kadrosu boş bulunuyor.
Yeni düzenleme kapsamında en fazla özürlü memur alabilecek kuruluş da Milli Eğitim Bakanlığı olarak belirleniyor. Halen 16 bin 256 özürlü personel alım hakkı bulunan Milli Eğitim Bakanlığını, 8 bin 51 boş kadro ile Sağlık Bakanlığı, 6 bin 229 boş kadro ile Emniyet Genel Müdürlüğü, bin 1813 baş kadro ile Adalet Bakanlığı, bin 636 kadro ile de Diyanet İşleri Başkanlığı izliyor.
Kamuda özürlü memur alımı yapılacak boş kadrolar şöyle:

KAMU KURULUŞLARI AÇIK OLAN ÖZÜRLÜ MEMUR KADROSU

Adalet Bakanlığı 1.813
İçişleri Bakanlığı 619
Milli Eğitim Bakanlığı 16.256
Sağlık Bakanlığı 8.051
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı 780
Diyanet İşleri Başkanlığı 1.638
Gelir İdaresi Başkanlığı 628
Emniyet Genel Müdürlüğü 6.229
Orman Genel Müdürlüğü 229
Diğer Kurumlar 1.949
Toplam 38.192
Bu arada bir başka yeni düzenleme ile de KÖYDES’ten sonra Üniversitelere Destek Projesi de (ÜNİDES) uygulamaya konuluyor.
Bu projenin ilk adımı olarak Maliye Bakanlığı, yeni yıl bütç esinden öğretim elemanı açığının kapatılması ve üniversitelerin fiziki mekan sorunlarının çözülmesi için 250 milyon lira ek para verecek.

2010 Engelli Memur Alımı

Aynı şekilde yeni kurulan 28 üniversiteye de toplam 250 milyon lira ek kaynak aktarılacak.
Maliye Bakanlığı verilerine göre, ülkemizde 2007 yılında Karaman’da “Karamanoğlu Mehmet Bey”, Ağrı’da “Ağrı Dağı”, Kilis’te “Kilis 7 Aralık”, Çankırı’da “Çankırı Karatekin”, Artvin’de “Artvin Çoruh”, Bitlis’te “Bitlis Eren”, Osmaniye’de “Osmaniye Korkut Ata”, Muş’ta “Muş Alpaslan”, Mardin’de de “Mardin Artuklu” Üniversiteleri kuruldu. Yeni kurulan bu 17 üniversiteye akademik, idari ve döner sermaye alanlarında yaklaşık 30 bin kadro ihdas edildi.
2008 yılında ise 9 devlet üniversitesi ile 2 vakıf üniversitesinin kurulmasına ilişkin kanun tasarıları Meclis’te kabul edildi. Böylece İstanbul’da 2 vakıf üniversitesi ile Ardahan, Bartın, gunceliz.net Bayburt, Gümüşhane, Iğdır, Şırnak, Tunceli ve Yalova Üniversitelerine onay verildi. Bu 9 ile üniversite kurulması ile halen 85 olan üniversite sayısı 94′e çıkacak.

Etiketler:

Özürlü Memur Alımları 2011 Başvuruları Konusuna 1729 Yorum Yapıldı
 1. güncel haberler diyor ki:

  Bo konuyu yoruma kapatıyorum gerekli bilgiler ve detaylar için 2012 Konusunu takip ediniz.
  http://www.istikamet.net/is-ilanlari/ozurlu-memur-alimlari-2012-basvurulari.html

 2. ceren diyor ki:

  arkadaslar sinav kpss gibi olacak diyosunuz da hala sinav konulari belli degil. kpss gibi bir sinava biz nasil 3 ayda calisalim.kpss sivavi konulari 1 yil onceden belli oluyor.bu bize haksizlik olmaz mi

 3. kaan diyor ki:

  serhat kpss gibi olacak diyorsun o zaman ösym ilk önce lisans ve önlisanları almalı düşüyorum çünkü insan düşünür bence bu kişiler yüksekokul okumuş bireyleriz onların çok olması gerek değil bizlerde azız bizleri ilk önce yerleştirsinler ondan sonra en alt seviyelere doğru sıralansın bu benim görüşüm ama eminim böylede olmayacak

 4. serhat diyor ki:

  kaan kardeş en çok özürlü lise ve ilkokul mezunlarıdır ve üniversite mezunları hergün iş kurumu büyük şehirlerde alım yapıyor kurumlara ama bakarsan en fazla işsiz lise mezun özürlü kardeşler var ömss alımaları eşit yapılacak neden ümutsuzluğa kapılıyorsunuz millieğitime 2000 üniversite mezunu 2000 lise mezunu 2000 ögretmenleri 1000 tane alım yaptı yani eşit alım yapmıştır onun için kimseyi kınamayın oldunmu sizin yapacağınız işders çalışıp yüksek puan yerleşmenizömss kpss tarzında sorular olacak teknolojini hazırladığı kolay sorular olmayaçak ösym yapacak anlatabildinmi arkadaşım şimdinde iyi ders çalışmalar

 5. kaan diyor ki:

  lisans mezunlarının durumu ne olacak bilgisi olan varmı alım çokmu olur azmı arkadaşlar çünkü sağlık bakanlığında bile 400 lise 250 önlisans 150 lisans alımı yapmışlardı yani lisans mezunlarının alımı neden az oluyor ve devletimizi engellilerin eğitim alsın diye mücadele ediyor alıyoruz eğitimi lisans ve yükseklisant yapıyoruz alımı liseden yapıyor olurmu böyle işte saçma bence boşu boşunamı okumuş oluyorum zannedersem:=(

 6. Suat diyor ki:

  Oğuz Bey ÖMSS Başvuruları henüz başlamadı.

  O başvurular başladı denildiği haber “YGS Başvurularıdır.”

  Sonuçta her engelli üniversiteye girebilir bu konu önemli olduğundan Engelli sitelerinde paylaşıldı. Ama engelli kardeşlerimiz pür dikkat ÖMSS Başvurularını beklediği için okudukları haberleri ÖMSS Başvuruları başladı olarak algıladılar. Durum bundan ibaret.

 7. oguz diyor ki:

  2012 Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS)

  29 Nisan 2012 tarihinde yapılacaktır.

  bazıları başvuru başlamış yapıyorlarmış diyor. ne kadarı doğru bilmiyorum. osym de basvuru tarihi diye bir bilgi yok.

 8. oguz diyor ki:

  slm ark başvurular henüz belli degil. ne zaman olacak bilgisi olan var mı? yardımcı olun..

 9. Suat diyor ki:

  Engellilere İnternet %25 İndirimli…!!!

  BTK’nın internet sayfasında yer alan Kurul kararına göre, engelli kullanıcılara sunulacak DSL internet hizmeti için mevcut ücretlerde yüzde 25 indirim yapıldı. 1 Şubat 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek uygulamaya göre özür oranı yüzde 40 ve üzerinde olan engelliler 6 DSL internet paketini indirimli olarak alabilecekler.
  Uygulamadan hem ilk defa abone olacak hem de halen DSL internet abonesi olan engelli kullanıcılar yararlanabilecek. İndirimden faydalanmak isteyen engelli vatandaşların veya birinci dereceden yakınlarının özürlülük oranını gösteren belge ile abonesi oldukları ya da olacakları İnternet Servis Sağlayıcıya başvurmaları gerekiyor.

  Kaynak : Anadolu Ajansı

 10. seder diyor ki:

  başvuran herkes alınacakmış diye duydum heyecan yok coolllman

 11. Suat diyor ki:

  2012 Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS)

  29 Nisan 2012 tarihinde yapılacaktır.

  Dileyen ÖSYM sitesinden bakabilir duyuruya….

  —————————————————————————–

  Murat Yunus Ortak Arkadaşım,

  Ortaokul mezunları ÖMSS’ye ( Özürlü Memur Seçme Sınavı ) başvuru yapacaklar ama sınav ile değil kura ile atamaları yapılacak.

  Kura nerde yapılır ne zaman yapılır konusu daha ileriki zamanlarda açıklanacaktır. Şu an ÖMSS tarihi belli oldu, yakında başvurularda belli olur. Zaten Başvuru Kılavuzu yayımlandığı zaman bu konudaki tüm sorularınızın cevabı açıklık kazanır.

  Sizin şuan yapacağınız ÖMSS başvurularını takip edip başvurular başladığı zaman kaydınızı yaptırmanızdır.

  Serhat Bey, bu konuda Bakan Şahin’in bir açıklaması var,
  diyor ki; “Her engellinin ataması kendi ilinde olacak” ben buna istinaden bizlerin kendi ilimize yerleştireceklerini söylüyorum. Onun dışında bir bilgim yok.

  ———————————————————————–

  Arkadaşlar fazla giremiyorum sitelere. Facebook’ta bir sayfada görevliyim. Dileyen arkadaşları ve sorularını bekliyorum gurubumuza bekliyorum…

  Sayfanın ismi “ÖMSS Paylaşımları İş İlanları”

  Suat : bu_benimkaderim@hotmail.com

 12. serhat diyor ki:

  suat kardeş sağlık bkanlığına kaç sınava girdi ve millieğitim bakanlığına kaçkişi girdi ve tahmime göre ömss ösym yapacak en az diyorum 55 bin kişi sınava gireceğiz öyle gözüküyor suat kardeş sağlam adamlar bu kadrolara göz koymasa yani sağlam olup sahte rapor almasalar yüzdeyüz bütün engeli kardeşlerimiz girer ömss sınavında en az 120 soru diyorum ben suat kardeş benim anlamadım herkes kendililndenmi girecek kardeş yoksa türkiye genelinmi yapılacak yerleştirmeler bunu ögrenmek istiyorum kardeş bilgi verirsen sevinirim

 13. MURAT YUNUS ORTAK diyor ki:

  LÜTFEN DAHA ÖNCE YORUM YAZDINIZ DİYORSUNUZ NEDEN DİKKATE ALINMIYORUZ BİZLERE NEDEN SAHİP ÇIKILMIYOR NEDEN KURA ÇEKİMLERİNDE HABERDAR EDİLMİYORUZ

 14. MURAT YUNUS ORTAK diyor ki:

  BEN 10/10/1987 ANKARA DOĞUMLUYUM ORTAOKUL MEZUNUYUM 100/65 ORTAPEDİK ENGELLİYİM YILLARDIR İŞKURA KAYITLIYIM GÖNDERDİKLERİ YERLER SİZİ ARAYACAĞIZ DEYİP Bİ DAHA ARAMIYORLAR BİZİM HALİMİZ NE OLACAK BİZLER İŞKURDA KAYITLIYIZ KURA NE ZAMAN NASIL ÇEKİLİYOR BİLMİYORUM NEDEN KAITLI OLANLAR ARASINDAN ÇEKİLMİYOR.

 15. Suat diyor ki:

  2012 Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) 29 Nisan 2012 tarihinde yapılacaktır.

  BASIN DUYURUSU
  (26 Aralık 2011)
  2012 Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS)
  03/10/2011 tarihli ve 28073 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ile Yapılacak Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik” uyarınca Özürlü Memur Seçme Sınavı Merkezimiz tarafından yapılacaktır.
  2012 Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) 29 Nisan 2012 tarihinde yapılacaktır.
  Sınava ilişkin başvuru, başvuru merkezleri, başvuru koşulları, sınav, değerlendirme, yerleştirme vb. bilgiler daha sonra Merkezimiz tarafından adayların bilgisine sunulacaktır.

  Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

  ÖSYM BAŞKANLIĞI

  Suat : bu_benimkaderim@hotmail.com

 16. xxy diyor ki:

  tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak rapor bir yerdn olması şart degil mesela bir kişinin %20 gözden %20 ortopedik rahatsızlığı var bu sekildede olabilir. anlayacagınız uzere toplam iş gücü kaybı % 40 dan az olmayacak.

 17. asiye diyor ki:

  başvurular ne zaman bilen lütfen yardım etsin

 18. nihat diyor ki:

  niye suskunsunuz bu kadar

 19. selda diyor ki:

  arkadaşlar bir sorum daha var. hastahaneyi aradım rapor için ama onlarda bilmiyor mesela tam teşekküllü mü olması lazım yoksa rahatsız olduğunuz kısımdan mı sadece rapor alınması lazım? Mesela benim gözlerim bozuk sadece gözden mi almam lazım anlamadım?

 20. melek aslım diyor ki:

  hele şükür uzn zamandır grmıyodum bi ay veriliş en azından bunada şükür

 21. erol diyor ki:

  sınav baş vuruları ne zaman

 22. erol diyor ki:

  arkadaşlar sınav başvuruları ne zaman

 23. seder diyor ki:

  sınav konularını bilen varmı akp ye yakın arkadaşlar paylaşın sevaptır

 24. sinan diyor ki:

  serhat kardeş teşekkür ettim beni bilgilendirdiğin için

 25. serhat diyor ki:

  sinan kardeş ilk okul mezunları kura ile alınacak senin ögrenmen beni mutlu etti sinan kardeş amaç birbirmize yardımcı olmaktır onun için ilk okular kura ile alınacak

 26. sinan diyor ki:

  serhat kardeş sağolsın teşekkür ederim beni bilgilendirğin için ben onu öğrendim yinede sağol benim rapor sürekli bir sorum daha olacak ilk öğretim mezunlarına sınav olmayacakmı sadece kura ile mi atanacaklar şimdi den cevaplarınız için teşekkür ederim

 27. dilek diyor ki:

  arkadaşlar bu sınava çalışırken şu iletişimle ilgili geçen yıl sorular sormuşlar onları nerden bulabilirim lütfen allah rızası için bilen varsa yardımcı olsun bulamıyorum onları ben devlet memurları 657 tamam ama iletişim yok bey hanım ne kadar yaklaşılmalı mesafe gibi sorular vardı nerden çalışacağız onu arkadaşlar

 28. serhat diyor ki:

  sinan kardeş senin raporun sürekli ise değiştirmeye gerek sadece sürekli yazıyorsa eger senin raporun süreli yazıyorsa süresi bitmiş ise yenilete bilirsin 10.12.2010 sağlık kurulu rapor düzenlenmesinde resmi gazetede yayımlandı 13 /4 maddeye baksan görürüsün orda yazıyor sürekli raporu olanlardan tekrar istenmeyecek diye yazıyor sinan kardeş senin 2007 raporun olduğuna göre müracatlarını yapabilirsin herhalde iyi araştır kardeş yaşadığın ilde iş kur daki personele sorabilirsin yada devlet hastanesine sorabilirsin kafanda soru işareti varsa ögrenebilirsin iyi geceler

 29. sinan diyor ki:

  sayın arkadaşlar sizlere bir sorum olacak benim raporum 2007 den ben raporumu değiştirecekmiyim lütfen bana söyleyin

Sayfa başına git
Yaşam ve İnsanlar Yaşam ve İnsanlar